Gotowe maty wegetacyjne

Zazielenienie przydomowego ogrodu jest postrzegane jako wyjątkowo przyjazne człowiekowi hobby a także stały punkt naszego wiosennego i letniego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Uwielbiamy patrzeć, jak powoli rodzi się wokół nas piękny ogród, jak zmienia wraz ze zmianą pór roku. Jakże inaczej wygląda wykonanie terenu zieleni w procesie inwestycji budowlanej. Tu liczy się przede wszystkim czas, prostota instalacji i łatwość w pielęgnacji. Inwestorzy i wykonawcy poszukują systemów i roślin, które sprostają wszystkim ww. wymaganiom. Trawniki z rolki są częściowo takim rozwiązaniem ale ich pielęgnacja wciąż stanowi wyzwanie dla wielu. Dlatego przyszedł czas na maty wegetacyjne.

Nasze maty wegetacyjne to gotowa zieleń, która znajdzie zastosowanie na zielonych dachach płaskich, skośnych i stromych, na skarpach i wszędzie tam, gdzie oczekujemy obecności pięknej zieleni w błyskawicznym czasie. Do tego maty wegetacyjne są łatwe w pielęgnacji co znacząco podwyższa ich wartość. Maty świetnie adaptują się do ciężkich warunków gdyż ich bazę stanowią odporne na suszę i zmiany temperatur rozchodniki.

 

Czym są maty wegetacyjne?

Maty wegetacyjne dostępne w GCL to najwyższej jakości roślinność. Bazę stanowi ponad 10 gatunków rozchodnika, które uprawiane są w naszej szkółce na macie kokosowej i specjalistycznym substracie. Maty dodatkowo wzmocniliśmy siatką, aby nie rozrywały się podczas transportu oraz instalacji, w tym na dachach zielonych o kącie nachylenia do 45 stopni. Maty są zazielenione w 100%, dzięki czemu inwestor otrzymuje od samego początku to, co zamówił.

W zależności od rodzaju wybranej maty wegetacyjnej składa się ona z różnych gatunków roślin. Oprócz mat z rozchodnikami, możemy zaoferować te, które dodatkowo posiadają w swoim składzie zioła, trawy ozdobne i kwiaty. Maty rozchodnikowe znajdą zastosowanie przede wszystkim w prostych układach dachów zielonych w uprawie ekstensywnej, które nie wymagają nadmiernej pielęgnacji. Dla bardziej wymagających stworzyliśmy maty z ziołami i kwiatami, które maksymalizują efekt wizualny zieleni. Maty znajdziemy zatem na płaskich powierzchniach bloków mieszkalnych, domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej czy galeriach handlowych i biurowcach. Spotkamy je na torowiskach, rondach i ogrodach publicznych.

Maty wymagają do prawidłowego rozwoju odpowiedniego podłoża. Zazwyczaj jest to specjalistyczny substrat ekstensywny w kilku odmianach dostosowanych precyzyjnie do gatunków roślin obecnych w macie. Substrat ma zbalansowaną ilość części organicznych względem mineralnych, co pozwala na stworzenie odpowiednego środowiska do rozwoju dla mat wegetacyjnych.

Rodzaje mat wegetacyjnych w uprawie ekstensywnej i półintensywnej

Nasze maty wegetacyjne GCL produkowane są wyłącznie Polsce. Dzięki temu są doskonale przystosowane do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju. W naszej ofercie możesz znaleźć:

  • Matę wegetacyjną Dywan z rozchodnika – która zawiera wiele gatunków rozchodnika
  • Matę wegetacyjną Skalny Kobierzec – która oprócz rozchodnika posiada w składzie prawie 20 gatunków ziół
  • Matę wegetacyjną Łąka kwietna – z rozchodnikami i pięknymi łąkowymi kwiatami

Maty wegetacyjne z rozchodnika stosuje się najczęściej w środowisku miejskim. Dzięki nim życie w mieście jest po prostu przyjemniejsze!

Dlaczego warto zainwestować w maty wegetacyjne?

Maty wegetacyjne na dachach zielonych mają szereg zalet. Zielone dachy z rozchodnikami odpowiedzialne są za gromadzenie wody, co pomaga obniżyć obciążenia szczytowe sieci kanalizacyjnej oraz zmniejszyć zagrożenie powodziowe. Obniżają temperaturę otoczenia, ponieważ absorbują aż 50% światła słonecznego, dzięki czemu mogą przyczynić się do stworzenia chłodniejszego o nawet 3°C klimatu w mieście. Skutecznie oczyszczają powietrze, ponieważ rośliny typu rozchodnik filtrują pyły znajdujące się w powietrzu oraz przetwarzają CO2 na tlen. Maty wegetacyjne, i te rozchodnikowe i te z ziołami czy kwiatami stanowią miejsce schronienia dla ptaków i owadów. Stanowią prostą i tanią alternatywę do walki z zabetonowaniem miast. Roślinność przyczynia się do poprawienia samopoczucia. Wiemy jak skutecznie obniża poziom stresu i relaksuje organizm człowieka.


Skontaktuj się z nami