SYSTEM „DACH KLIMATYCZNY”

Miejska wyspa ciepła jest zjawiskiem powszechnie występującym i polega na wzroście temperatury w mieście w stosunku do terenów otaczających. Dzieje się tak dlatego, że duże ilości ciepła nagromadzone w ciągu dnia, w nocy uwalniane są do atmosfery wolniej niż na terenach niezabudowanych, z powodu zwiększonej pojemności cieplnej sztucznych powierzchni.
Do działań niwelujących miejskie wyspy ciepła zalicza się przede wszystkim sadzenie wysokich drzew zacieniających chodniki, wprowadzanie niższej różnorodnej roślinności, pochłaniającej zanieczyszczenia powietrza, czy budowa zbiorników wodnych. Wszystkie te rozwiązania powodują również odparowanie wody, schładzając tym samym temperaturę otoczenia. Szybkość i ilość odparowywanej wody aktywnie wpływa na klimat miejski. Również tej z zielonych dachów.
Efekt parowania można zintensyfikować dobierając odpowiednie gatunki roślin o zwiększonej zdolności parowania, instalując jednocześnie specjalny system równomiernego nawadniania warstwy wegetacyjnej.

dach-klimatyczny-rys1

Zastosowanie:
Dedykowany do dachów o nachyleniu od 0 do ok. 5 st., również do dachów odwróconych.

Cechy:

  • zdolność parowania ok. 700-1000 l/d (litrów na dzień)
  • odpowiednio skonstruowany system nawadniania warstwy wegetacyjnej Aquafleece AF300, umożliwiający równomierne rozprowadzanie wody
  • dobór roślin, do nawadniania których można używać szarej wody
  • waga systemu: ok. 150 kg/m2 (w stanie nasycenia wodą)
  • wysokość systemu: ok. 15 cm

Porównanie wydajności parowania

dach-klimatyczny-rys2

Roślinność: Specjalny dobór gatunkowy roślin o podwyższonych właściwościach transpiracji. Gatunki dedykowane pod system zielonego dachu “Dach klimatyczny” zostały opracowane w ramach projektu badawczego DBU “Optymalizacja ewapotranspiracji i chłodzenia obszarów dachów zielonych przy użyciu szarej wody”.
Zalecenia: prace pielęgnacyjne sprowadzają się głównie do okresowego usuwania chwastów oraz koszenia raz w roku w okresie przedzimowym.

Przykładowy przekrój systemu

dach-klimatyczny-rys3

Nasze Produkty
 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
Dotacja