System „Dach retencyjny”

System Dach retencyjny umożliwia odbiór wody opadowej i przetrzymywanie jej przez pewien czas. Spowolnienie odpływu zapobiega przeciążeniu kanalizacji. Na płaskim dachu można zbudować przestrzeń pomiędzy warstwą wegetacyjną a stropem, w której przechowywana będzie określona ilość wody opadowej lub roztopowej. W celu osiągnięcia tej przestrzeni, pod warstwą wegetacyjną instaluje się specjalne elementy dystansujące. Na wpuście dachowym umiejscawia się element piętrzący, który przez mały otwór powoli sączy wodę do odpływu. Rozwiązanie to umożliwia zatrzymanie wody na dachu w ilości o wiele większej niż na standardowym dachu ekstensywnym. Dodatkową zaletą tego systemu jest możliwość instalowania na elementach dystansujących kolejnych warstw systemu, włącznie z drenażami.

Retention-Spacer-RS-60

Specjalny element drenażowy Retention Spacer RS 60, pełniący funkcję retencyjną. Dedykowany jest na dachy, na których przewidziano zieleń.


Retention-Spacer-RSX-65Specjalny element retencyjny Retention Spacer RSX 65. Dedykowany na dachy, na których przewidziano większe obciążenia, nawierzchnie utwardzane, drogi jezdne.


 

element-spietrzajacyElement spiętrzający montowany jest na wpuście dachowym. Zastosowanie skrzynki kontrolnej umożliwia stała kontrolę systemu spiętrzającego.


element-spietrzajacy-rys

Dzięki niewielkiej średnicy otworu woda sączy się powoli do wpustu. Specjalna konstrukcja elementu spiętrzającego umożliwia regulację wysokości spiętrzania wody i jej odpływu.


rys-2

Opóźnienie w odprowadzeniu wody do kanalizacji miejskiej zapobiega jej obciążeniu. System powoli się opróżnia (w okresie od jednego do kilku dni) i jest gotowy do przyjęcia kolejnej ilości wody.


 

Zastosowanie:
Bezspadkowe powierzchnie dachów i stropów garaży podziemnych z roślinnością ekstensywną i intensywną, również pod ciągi piesze i jezdne

Cechy:

 • zdolność przechowywania wody przy jednoczesnym zapewnieniu równowagi w obrębie bryły korzeniowej roślin (optymalne nawadnianie, napowietrzanie)
 • możliwość regulacji wysokości spiętrzania wody i ilości jej odpływu
 • możliwość gromadzenia wody opadowej w ilości ok. 80 l/m2
 • zdolność przetrzymywania wody opadowej i opóźniania jej spływu od 24 h do kilku dni
 • waga systemu: ok. 155 kg/m2 (w stanie nasycenia wodą)
 • wysokość systemu: ok. 15 cm

Przykładowy przekrój systemu

 

rys-3

 

Wymagania:

 • Bezspadkowa powierzchnia dachu
 • Odpowiednia statyczna nośność dachu
 • Zapewnienie warstwy powietrznej pomiędzy górną granicą wody a włókniną filtracyjną
 • Otwór przepustnicy dopasowany do warunków lokalnych
 • Zapewnienie awaryjnych otworów przelewowych na wypadek wystąpienia ekstremalnych opadów atmosferycznych
 • Maksymalna objętość spiętrzanej wody, czas po jakim przestrzeń spiętrzająca znów będzie wolna do wykorzystania i maksymalna ilość odwodnienia na jednostkę czasu, to wartości, które ustalane są indywidualnie dla każdego dachu

Uwaga: zgodnie z niemiecką normą DIN 18195 wysokość spiętrzania wody nie powinna przekraczać 10 cm.

Nasze Produkty
 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

[contact-form-7 id="4" title="Footer Form"]
Dotacja