Istotnym elementem sadzenia drzew na terenach zurbanizowanych jest zabezpieczenie pni i brył korzeniowych przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do tego celu służą eleganckie i wytrzymałe kratownice oraz osłony pnia. Szeroka gama produktów pozwala zaprojektować nowoczesne, nietuzinkowe przestrzenie w centrach miast.

OSŁONY PNI DRZEW

Młode nasadzenia w mieście narażone są na liczne uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez środki transportu jak: samochody, rowery, hulajnogi, jak również nieuzasadniony wandalizm w wykonaniu człowieka.

Stalowe osłony pni zostały stworzone, aby zapewnić ochronę tej zewnętrznej części drzewa. Ich estetyczne wykonanie zapewnia solidną i zarazem atrakcyjną ochronę drzew.

Dzięki swojej różnorodności, rozwiązania te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych władz i wykonawców. Stosuje je się głównie na obszarach miejskich, wzdłuż pasów drogowych i na innych terenach użyteczności publicznej.

Zalety:
 • skuteczna ochrona pnia drzewa
 • funkcjonalności i bogate wzornictwo
 • solidna i trwała stalowa konstrukcja
 • szybki montaż i dostęp
 • odporne na akty wandalizmu
 • produkowane w kilku rozmiarach, tak aby dopasować się do poziomych grilli ozdobnych
 • kompatybilne z innymi produktami Greenleaf
Arbortech Tree Shield
Arbortech Tree Shield

Osłona Arbortech Tree Shield została opracowana, aby zapewnić atrakcyjną i solidną ochronę drzew.

Obecnie jest szeroko stosowana przez Władze lokalne oraz Wykonawców na obszarach miejskich i wiejskich. Wyróżnia się delikatnym, ozdobnym pętelkowym ornamentem.

Osłona została wykonana ze spawanej konstrukcji stalowej i wykończona czarną powłoką ze stopu polimeru. Wysokość osłony 1830 mm.

Coniston
Coniston

Prosta i ponadczasowa osłona Coniston zapewnia ochronę przed aktami wandalizmu oraz przypadkowymi uszkodzeniami. Osłony mogą być montowane do ram o średniej lub dużej wytrzymałości lub mocowane bezpośrednio do podłoża. Ich prosty mechanizm pozwala na ustawienie ich również na terenach pochyłych.

Poziome pierścienie utworzone z kątownika dodatkowo wzmacniają konstrukcję dzięki czemu są one najbardziej wytrzymałymi osłonami z dostępnych w ofercie. Doskonale sprawdzają się w parkach oraz na placach miejskich.

Ullswater
Ullswater

Osłona Ullswater zapewnia elegancję i wysoką jakość, co sprawia, że idealnie sprawdza się w przestrzeni miejskiej. Wzór zbliżony do modelu Coniston, ale wyróżniającym się zakończeniami w postaci ozdobnych kulek. Standardowo osłona dostępna w czarnym, satynowym wykończeniu RAL 9005. Na życzenie istnieje możliwość doboru innego koloru z palety.

Ennerdale
Ennerdale

Osłona Ennerdale wyróżnia się funkcjonalnością i ciekawym designem. Zapewnia ochronę przed uszkodzeniami pnia drzewa. Dostępna w kilku standardowych rozmiarach i dowolnej kolorystyce.

Windermere
Windermere

Osłona Windermere to rozbudowany wzór osłony Ennerdale. Należy do najbardziej ozdobnych osłon ze względu na dodatkowe pionowe zdobienia. Osłona produkowana w standardowych rozmiarach pasujących do każdej kraty ozdobnej.

Derwent
Derwent

Prosta, klasyczna i ponadczasowa osłona Derwent sprawdzi się w każdym mieście. Osłona chroni pień drzewa, a prosty mechanizm regulacji umożliwia ustawienie jej również na pochyłym terenie.

Thirlmere
Thirlmere

Osłona Thirlmere to kolejny interesujący produkt firmy Greenleaf. Wyróżnia ją prosta, klasyczna forma zakończona interesującym ornamentem.

Ławka Bankside Guard Sea
Ławka Bankside Guard Sea
Ławka Bankside Guard Sea
Ławka Bankside Guard Sea

Nowym, fantastycznym uzupełnieniem serii osłon pionowych jest ławka w stylu retro. Została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić jej montaż zarówno do istniejących osłon, jak i do tych nowo projektowanych. Siedzisko idealnie wpasowuje się w miejski krajobraz zapewniając chwile relaksu pod cieniem korony drzew.

Ławka jest wykonana z pięknego, trwałego, naturalnego i przyjaznego środowisku materiału jakim jest drewno egzotycznego IROKO. Ramy konstrukcyjne siedziska zrobione są ze stali ocynkowanej i malowanej proszkowo, natomiast mocowania ze stali nierdzewnej. Rozwiązanie to zapewnia trwały i wytrzymały produkt.

Ławka Bankside Guard Sea pasuje do wszystkich osłon pionowych poza Derwent.

KRATOWNICE

Poziome kratownice ozdobne mają za zadanie ochronić system korzeniowy drzewa przed zbytnią kompresją gleby w obrębie misy drzewa oraz zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i dostęp wody opadowej. Mogą być stosowane samodzielnie i umieszczane poziomo w podłożu wokół dolnej części pnia lub stanowić kompletne rozwiązanie wraz z pionowymi osłonami pni.

W miastach, gdzie występuje duży ruch pieszy i jezdny, zaleca się stosowanie kratownic z gęstszym wzorem, tak aby umożliwić swobodny ruch wózków, rowerów i hulajnóg. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest również zastosowanie tzw. rusztów pod drzewa, które jednocześnie przenoszą obciążania i zapewniają możliwość ułożenia nawierzchni w wokół pnia drzewa.

Zalety
 • funkcjonalności i bogate wzornictwo
 • solidna i trwała stalowa konstrukcja wspierająca osłonę pnia drzewa
 • szybki i prosty montaż i dostęp
 • odporne na akty wandalizmu
 • kompatybilne z innymi produktami Greenleaf
 • odporne na najazd lekkich pojazdów

W naszej ofercie występują cztery rodzaje kratownic – z żeliwa sferoidalnego, ze stali lub Cortenu, prefabrykowane kratownice pod drzewa oraz kratownice do wypełnienia.

Kratownice wykonane z „żeliwa sferoidalnego” charakteryzują się wysoką wytrzymałością, trwałością i elastycznością w porównaniu z innymi rodzajami żeliwa. Pozwalają na profesjonalne wykończenie obrębu misy drzewa, jednocześnie zapewniając możliwość najazdu samochodu parkującego nieopodal. Kratownice zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić szybki i bezproblemowy dostęp do drzewa.

Kratownice z żeliwa sferoidalnego

Kratownice wykonane z żeliwa sferoidalnego są dostępne w 4 opcjach: w wersji kwadratowej Adur, Avon, Tay, oraz wersji okrągłej Yare.

Kratownice Adur, Avon i Tay

Pomagają zachować zdrowy rozwój drzew. Wyróżniają się wysoką jakością i modnym ponadczasowym wzornictwem, co sprawia, że są jednym z najczęściej wybieranych produktów. Standardowo wykończone są farbą proszkową w matowym czarnym kolorze RAL 9005. Na zamówienie dostępna jest również inna kolorystyka. Kratownice są kompatybilne z pionowymi osłonami łączonymi za pomocą wewnętrznego pierścienia oraz systemów nawadniająco- napowietrzających z aluminiowym wlewem.

Kratownica Yare

Krata o kształcie zbliżonym do pnia drzewa to wysokiej jakości okrągła rama z żeliwa sferoidalnego dostępna w dwóch rozmiarach o średnicy 1000 mm (YARE 10A) i 1200 mm (YARE 12A).

 

Prefabrykowane kratownice pod drzewa

ArboResin ​Precast
ArboResin ​Precast
ArboResin ​Precast
ArboResin ​Precast

Kratownica z serii ArboResin Precast zbudowana jest z prefabrykowanych elementów związanych żywicą. Segmenty przygotowywane są wcześniej na specjalnie uformowanej matrycy wzmocnionej prętami zbrojeniowymi, a następnie odlewane. Tak przygotowane elementy umieszczane są w standardowej, kwadratowej ramie o średnicy 1200 mm. Eliminuje to potrzebę mieszania na budowie, dzięki czemu na inwestycję trafia produkt gotowy najwyżej klasy. Kratownice ArboResin Precast dostosowane są do pionowych osłon oraz systemów –napowietrzająco-nawadniających z aluminiowym wlewem.

Kruszywa do wypełnienia elementów prefabrykowanych występują w kolorach: szarym, beżowym, czerwonym.

SettStone Precast Tree Grill
SettStone Precast Tree Grill

Kratownica SettStone Precast zapewnia doskonałe, utwardzone wykończenie popularnej kwadratowej kratownicy zbudowanej ze stali galwanizowanej o wymiarze 1200×1200 mm.

Kratownica ta wyróżnia się unikalną konstrukcją o wysokiej wytrzymałości, prostym montażem i wypełnieniem z materiałów o dużej przepuszczalności (np. kostka granitowa). Dedykowana do stosowania na obszarach o dużym natężeniu ruchu.

Kratownice do wypełnienia

Zeta
Zeta

Kratownica Zeta to nowa, wyjątkowa krata pod drzewo o niewidocznej strukturze, która umożliwia bezproblemowe układanie nawierzchni aż do bezpośredniego sąsiedztwa z pniem. Niskoprofilowa konstrukcja zapewnia wsparcie o wysokiej wytrzymałości dla praktycznie każdego rodzaju nawierzchni w obszarach miejskich również z dostępem dla ruchu samochodowego.

Grill posiada regulowany kołnierz, który upraszcza pracę i pozwala na odpowiednie wypoziomowanie drzewa. Kratownica Zeta standardowo dostarczana jest z pełnym systemem napowietrzająco-nawadniającym, co pozwala na odpowiedni rozwój drzewa nawet w trudnym, zurbanizowanym środowisku.

Kratownica Zeta to produkt, który doskonale sprawdzi się w prestiżowych projektach i pozwoli na uzyskanie równych, prostych nawierzchni bez zbędnych cięć i przerw między płytami.

W zależności od potrzeb w ofercie posiadamy 5 rozmiarów kratownic: 1000×1000 mm, 1200×1200 mm, 1500×1500 mm, 1800×1800 mm oraz 2000×2000 mm.

Castle
Castle

Kratownica Castle to drugie rozwiązanie dedykowane placom miejskich, deptakom i innym przestrzeniom, gdzie istotne jest zapewnienie płynnego ruchu wózków, pieszych i rowerów. Konstrukcja składa się z systemu wpuszczanych korytek, które pozwalają na wkomponowanie w nie praktycznie każdego stylu nawierzchni.

Kratownica wykonana jest z solidnej konstrukcji ze stali ocynkowanej. Wyjmowane elementy korytek pozwalają na swobodny rozwój drzewa w przyszłości. Dostępna jest w 5 rozmiarach 1000×1000 mm, 1200×1200 mm, 1500×1500 mm, 1800×1800 mm 2000×2000 mm i dwóch konfiguracjach, pojedynczej i podwójnej. Dostarczana z systemem napowietrzająco-nawadniającym w komplecie.

Kratownice z bardzo mocnej stali ciętej laserowo

Clyde Tree Grate
Clyde Tree Grate
Clyde Tree Grate
Clyde Tree Grate

Clyde Tree Grate to kwadratowa kratownica pod drzewo o nowoczesnym wzornictwie. Zapewnia bezpieczną i nośną powierzchnię dla ruchu pieszego i samochodowego jednocześnie zapobiegając zagęszczeniu gleby w obrębie bryły korzeniowej drzewa. Dzięki swej ażurowej budowie zapewnia nasadzeniom dostęp do naturalnej wody. Można ją w każdej chwili zdemontować, co ułatwia prace konserwatorskie oraz umożliwia posadzenie drzewa również po jej instalacji. Dostępna w wielu kolorach i wykończeniach, co pozwala na wiele różnych aranżacji.

Medway / Mersey
Medway / Mersey

Nowy, kwadratowy i kompaktowy system krat do drzew o średnicy 600 mm pozwala na personalizację kraty w zależności od potrzeb (możliwość wycięcia nazwy miasta, dzielnicy, herbu lub nazwy firmy). Medway/Mersey wykonane są z bardzo twardej stali ciętej laserowo, a następnie malowane proszkowo według palety RAL. Podłużny owalny kształt pierścienia wewnętrznego pozwala na montaż drzewa za pomocą palikowania.

Wyandotte Tree Grille
Wyandotte Tree Grille

Krata pod drzewo o wzorzystym rancie. Prostokątna konstrukcja otaczająca drzewo, zapewnia bezpieczną i nośną powierzchnię dla ruchu pieszego i samochodowego, jednocześnie zapobiegając kompresji gleby w obrębie bryły korzeniowej. Wieko kratownicy jest otwierane, co pozwala na posadzenie drzewa również po montażu kraty. Dostępne w wersji prostokątnej i kwadratowej, w rozmiarach standardowych i niestandardowych. Produkowane na zamówienie.

Monza Tree Grille
Monza Tree Grille

Krata na drzewo o kwadratowym kształcie. Dodaje architektonicznego ‘smaku’ projektowanym przestrzeniom. Dostępna w wielu różnych konfiguracjach. Produkt wykonywany na zamówienie.

​Thames Tree Grille
​Thames Tree Grille

Kwadratowa krata pod drzewo o łukowych wycięciach. Wykonana z bardzo twardej stali ciętej laserowo, a następnie malowana proszkowo według palety RAL. Dostępne różne rozmiary i kolorystyka. Produkt wykonywany na zamówienie.

Skontaktuj się z nami