Wodoprzepuszczalną nawierzchnia mineralna NaturalGrey przyczynia się do otrzymania Grand Prix

Grand Prix w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce otrzymała rewitalizacja parku Radolińskich, gdzie dostarczyliśmy wodoprzepuszczalną nawierzchnię mineralną NaturalGrey.

Konkurs „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce” organizowany jest przez Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział w Poznaniu, a patronat nad nim sprawuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego. W tym roku Sąd Konkursowy, obradujący pod przewodnictwem dr. hab. Łukasza Mikuły, prezesa TUP oddział w Poznaniu, poza nagrodą główną – Grand Prix przyznał także pierwszą, drugą i trzecią nagrodę oraz wyróżnienia.

Najwyższe uznanie dla rewaloryzację parku Radolińskich w Jarocinie

Poznańscy urbaniści najwyżej ocenili rewaloryzację parku Radolińskich w Jarocinie wraz z zielonym amfiteatrem, przyznając temu projektowi Grand Prix.

„Realizacja stanowi doskonały przykład kreowania przestrzeni publicznej, która oferuje mieszkańcom wysokie walory funkcjonalne, edukacyjne, estetyczne, przyrodnicze i kulturowe” – czytamy w uzasadnieniu opublikowanym przez poznański oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Gmina Jarocin została doceniona za gruntowną i szeroko przeprowadzoną rewaloryzację parku Radolińskich, wykonaną z głębokim wyczuciem wartości przyrodniczych oraz historycznych miejsca. Podkreślono zastosowanie przez jarociński samorząd wysokiej jakości rozwiązań technicznych oraz widocznej dbałości o detale. Wyróżniono też walory nowego amfiteatru, jego lekką, nowoczesną i zachęcającą formę. Także to, że obiekt został bardzo dobrze wkomponowany w kontekst przestrzenny, w pobliżu ruin kościoła pw. św. Ducha.

Wyróżnienie dla parku to docenienie działań pod hasłem EKOlogiczny Jarocin

Sąd Konkursowy zwrócił również uwagę na ogromną skalę oraz adekwatność nowych nasadzeń zieleni, unikanie powierzchni utwardzonych i ochronę elementów kompozycyjnych. Zachowanie naturalnej kwatery jako ostoi dla zwierząt, a także wyeksponowanie najcenniejszych drzew poprzez objęcie ich ochroną pomnikową, jeszcze bardziej podnoszą ekologiczną wartość inwestycji.

– To dla nas ogromne wyróżnienie i docenienie kompleksowo prowadzonych  działań w myśl hasła EKOlogiczny Jarocin. Cieszy mnie, że zauważono realizowane w naszej gminie na ogromną skalę nowe nasadzenia zieleni, to, że park Radolińskich wzbogacił się o wiele odmian różnych roślin i nowe drzewa, że stał się jednym z piękniejszych parków w Wielkopolsce – podkreśla Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. – A przecież nie skończyliśmy jeszcze naszego EKOplanu, bo kolejne parki lada dzień poddane zostaną rewitalizacji – dodaje.

Jarocin dostał 12,5 mln zł między innymi na prace w parku Radolińskich

Projekt rewitalizacji parku Radolińskich nadzorował pełniący wówczas obowiązku wiceburmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak, który tak skomentował w mediach społecznościowych fakt uzyskania Grand Prix:„Siedem lat temu niewielu wierzyło, że ten pomysł, a raczej marzenie może się spełnić. Pamiętam dni, wieczory i noce, kiedy w szalonym tempie powstawała dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku o dotację z UE w wysokości 12,5 mln zł. Po ogłoszeniu pierwszych wyników konkursu dotacyjnego mieliśmy kwaśne miny, a co niektórzy satysfakcję, że się nie udało. Jednak już kilka miesięcy później zamieniliśmy się minami. Jarocin otrzymał 12,5 mln zł na projekt rozwoju systemu zieleni miejskiej, w tym na prace w parku Radolińskich. Wtedy pojawiło się sporo nowych entuzjastów tego projektu, chętnych do udzielenia pomocy. Wszystkim im dziękuję za wkład pracy” – napisał były wiceburmistrz. I zaapelował do mieszkańców i odwiedzających park:

„Jarocinianie, ta nagroda to podsumowanie pierwszego, siedmioletniego etapu rewitalizacji i rewaloryzacji tej części miasta. Teraz musimy zadbać o to, aby nikt tego nie niszczył, abyśmy spędzali tam jak najwięcej czasu, spotykali się, wciąż odkrywając to miejsce, zakochując się w nim na nowo i wymyślając nowe projekty – kulturalne, edukacyjne, sportowe, turystyczne, przyciągające do Jarocina tych, którzy dotychczas myśleli, że między Kórnikiem, Rogalinem a Gołuchowem, nie ma miejsc godnych zatrzymania się na kilka godzin, na weekend, albo na całe życie.”

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”:

Grand Prix dla gminy Jarocin za realizację: Rewaloryzacja Parku Radolińskich w Jarocinie wraz z zielonym amfiteatrem.
I nagroda dla miasta Poznań za realizację: „Zasadzka na Fyrtle” – program tworzenia lokalnych skwerów w śródmieściu – Etap I.
II nagroda dla gminy Mosina za realizację: Przystanek Glinianki.
III nagroda dla miasta i gminy Krotoszyn za realizację: Skwer D-O-M -Działamy – Odpoczywamy – Motywujemy.

Wyróżnienia przyznano:

Gminie Krobia za realizację: Rewitalizacja zdegradowanego, poprzemysłowego obiektu i przestrzeni starej gazowni wraz z nadaniem nowych funkcji społecznych.
Miastu Leszno za realizację: Zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. 17-go Stycznia w Lesznie.
Gminie Wieleń za realizację: „Nowe Miasto na nowo”.

AUTOR:

Gazeta Jarocińska
LITERATURA:

https://jarocinska.pl/wiadomosci/gmina-jarocin-zdobyla-grand-prix-za-rewitalizacje-parku-radolinskich-zdjecia/fnJl3ELyoqN7fsoOdqnX?fbclid=IwAR2jdJFQ_14Ian9cLQgkCCkJ1q0HLurEqLFyXhtlxzOBuA1JesUz98eQAzc

Skontaktuj się z nami